Одним з найбільш поширених захворювань дихальної системи людини є бронхіт. Ця хвороба являє собою запальний процес, який вражає, в тому числі і бронхи. Виникає бронхіт через інфекцію: в більшості випадків вірусного, рідше бактеріального походження. У міжнародному класифікаторі хвороб бронхіт представлений в двох формах: гострий і хронічний. Відрізняються вони між собою етіологією, патогенезом і необхідної терапією.
Головним симптомом бронхіту є кашель. У перші дні захворювання він сухий з сильними нічними нападами. Через кашлю хворий часто не може нормально спати і страждає від фізичного нездужання. Через кілька днів кашель стає вологим і при правильно підібраній тактиці лікування бронхіт проходить за 10 днів. Досить частими є випадки, коли кашель, у вигляді залишкового явища після бронхіту, триває набагато довше самої хвороби. Обумовлено це тим, що процес відновлення бронхів після запального процесу досить тривалий.
Занепокоєння повинен викликати лише кашель, який триває більше чотирьох тижнів. У таких випадках потрібна консультація пульмонолога, який визначить наявність сторонніх причин кашлю. Крім того, насторожити під час бронхіту повинні сторонні включення в мокроті, особливо кров. Вони повинні стати причиною негайного візиту до лікарні, де проведуть обстеження на предмет туберкульозу і раку легенів, для яких кров в мокроті — досить характерний симптом.
лікування бронхіту
Розглядаючи питання терапії при бронхіті, для початку потрібно позначити два важливих пункти:
на тактику лікування запалення бронхів впливають форма хвороби (інфекційна або бактеріальна) і тип протікання (гострий або хронічний);
лікування бронхіту повинно бути комплексним. Результат тільки від прийому медикаментів в більшості випадків буде недостатньо ефективним.
При цьому саме медикаментозна терапія при бронхіті досить проста. Сама по собі вона не вимагає ніяких складних препаратів або процедур. Головне, чого вимагає це захворювання: коректного визначення збудника запального процесу і форми протікання.
Зміна способу життя і режиму при бронхіті
Переймаючись питанням, як швидко вилікувати бронхіт, потрібно пам’ятати: при бронхіті головною умовою одужання є створення максимально сприятливого середовища для природного відновлення нормальної роботи дихальної системи.
Перше і найважливіше при бронхіті — це волога. При цьому, крім вологого повітря в приміщенні, де знаходиться хворий, йому потрібно забезпечити максимально багато пити. Причому, пити можна абсолютно все, за винятком газованої води: соки, трав’яні чаї. Головне, щоб температура пиття була комфортною.
Щоб забезпечити достатню вологість в приміщенні, оптимальніше всього використовувати зволожувачі повітря. Якщо їх немає — вішайте мокрі рушники на батареї, розпилювати воду розпилювачем — робіть все, щоб підвищити вміст води в повітрі.
Уже два цих правила створять сприятливі умови для подолання сухого кашлю і початку процесу виділення мокротиння.
Крім того, при бронхіті, особливо в перші три дні, необхідний постільний режим і відсутність фізичних навантажень. Невеликі прогулянки допускаються лише при першому полегшенні, причому проводити їх потрібно в місцях з чистим повітрям: у скверах, парках, у лісі.
Окремий пункт режиму при бронхіті — повна відмова від куріння. Вдихання тютюнового диму є провокуючим фактором сухого кашлю і курінні при бронхіті може не тільки розтягнути в часі процес одужання, але і стати причиною розвитку серйозних ускладнень. До слова, медики вважають, що запалення бронхів — прекрасний (якщо так можна висловитися) привід для того, щоб кинути палити.
Дотримуючись цих нескладних правил, лікування бронхіту пройде в максимально стислі терміни і з мінімумом необхідних медикаментів.
Фізіотерапія при бронхіті
Рекомендованих фізіотерапевтичних процедур при запаленні бронхів досить багато. Але підтвердженої ефективністю серед них мають три:
- інгаляції,
- масаж,
- дихальна гімнастика.
Інгаляції при бронхіті
Проводити інгаляції рекомендується за допомогою спеціальних пристроїв — інгаляторів. Робити парові інгаляції також можна, але, особливо дітям, потрібно бути гранично обережним, щоб не допустити опіків слизових оболонок.
Ефективні при бронхіті інгаляції наступними препаратами:
- сольовими і содовими розчинами;
- ефірними маслами евкаліптової дерева, сосни, м’яти, часнику і розмарину;
- Лазолваном, Амбробене і іншими медпрепаратами, дія яких спрямована на виведення мокротиння з бронхів.
Протипоказань для проведення інгаляцій всього дві: висока температура і прискорене серцебиття. Але відразу після їх подолання, інгаляції можна використовувати. Це один з найбільш ефективних методів при запаленні бронхів.
Дихальна гімнастика при бронхіті
Методик дихальних вправ при патологіях дихальних шляхів, існує досить багато. Незалежно від того, ким розроблений конкретний комплекс вправ, всі вони мають позитивний вплив на темпи подолання бронхіту. Вибрати відповідну дихальну гімнастику потрібно самостійно або за рекомендацією лікаря. Найбільш популярними є методики Стрельникової, БУТЕК, Кофлера, а також йога і бойове мистецтво ушу.
Будь-який комплекс вправ для органів дихання ставить на чільне місце такі цілі:
- збільшення функціональних резервів органів дихальної системи;
- зміни в роботі органів, якого домагаються за рахунок впливу на систему дихання.
І найголовніше: при виконанні таких вправ потрібно пам’ятати — проводити їх потрібно на свіжому повітрі, який сам по собі позитивно впливає на стан органів дихальної системи.
Масаж при бронхіті
Масаж під час запалення бронхів призначається тоді, коли хвороба пішла на спад: немає високої температури, кашель перейшов у вологу стадію, немає супутніх ускладнень.
Випереджати масажу повинна дуже тепла ванна, яка розм’якшити шкіру і дозволить побути деякий час в приміщенні зі стовідсотковою вологістю. Прийомів масажу при бронхіті існує кілька. Наведемо їх:
- Пацієнт лягає на спину на тверду поверхню. Масажист під час вдиху руками проводить з боків в напрямку від грудної клітини до спини, а під час видиху — назад. Грудна клітка під час цього повинна трохи здавлюватися.
- Лежачи на спині на твердій поверхні, хворому потрібно злегка підняти голову, підклавши подушку. Притиснутими долонями рук масажиста проводяться руху від живота до плечей. Аналогічні руху проводяться і пацієнту, який лежить на животі. Рухи руками, відповідно, проводять по спині. Це дозволяє стимулювати відведення мокротиння з бронхів.
- Ще одна масажна процедура, що дозволяє поліпшити відведення мокротиння, виглядає наступним чином: пацієнт лягає на живіт так, щоб його голова виходила за межі масажного столу і була трохи опущена вниз. Під ноги, при цьому, підкладається подушка, щоб вони були підняті. У такій позиції робиться міжреберний масаж. Рекомендована тривалість процедури — 25 хвилин.
Ефективним, при лікуванні бронхіту, є ступеневий масаж. За допомогою нього дуже швидко розширюються бронхи і полегшується кашель.
Запрошую вас на сеанси масажу за адресою:
https://moyameditsina.com/kontakty/