Кожен із нас хоче, щоб його стосунки з людьми, особливо з однією-єдиною і коханою людиною, приносили радість і задоволення, не напружували, а окриляли. Але чи багато Ви бачили людей, повністю задоволених своїми відносинами (якщо звичайно, вони вже пройшли етап закоханості, коли чарівність новизни та надія на краще майбутнє висвітлюють усі навколо рожевим світлом)?
За моїми спостереженнями, люди, які вміють побудувати гармонійні стосунки зі своєю другою половинкою, — щасливий виняток із правил. Адже в наших силах покращити стосунки з коханими, якщо ми перестанемо припускатися тих помилок у відносинах, які отруюють і руйнують їх.
Як часто нам здається, що ми робимо все для того, щоб зберегти і покращити наші стосунки: і працюємо в поті чола, щоб забезпечити коханій безбідне життя, і створюємо затишок у домі, щоб все блищало, а кухня ломилася від різноманіття їжі, і полицю приб’ємо , і сорочку погладимо … Загалом, робимо все, що в наших силах, щоб наша кохана людина була щасливою! І самі хочемо бути щасливими! Ось тільки щось все не виходить… То що ми робимо не так?
Перекладання відповідальності
Я почала саме з цього пункту тому, що часто ми чекаємо від свого партнера на щось (а часто точно й самі не знаємо, на що саме), що зробить нас щасливими. Нам здається, що якщо він поводитиметься так і так, то й настане довгоочікуване щастя. І, звичайно ж, якщо у нас у парі є якісь проблеми, то це тому, що наша кохана людина недостатньо нас розуміє (а може, й любить). Самі ж ми точно робимо все, щоб бути ідеальною дружиною чи чоловіком! А якщо чогось не робимо, то у нас на те є вагомі причини.
І виходить так, що кожен у парі бачить те, як багато він робить для їхніх стосунків, лише частково помічаючи, що робить для них інший, зате точно бачить, яких помилок припускає його партнер, не помічаючи чи ігноруючи свої. Відомо, що у такій ситуації навряд можна уникнути появи почуття невдоволення. Адже виходить, що ми даємо більше, ніж отримуємо натомість! Але часто це хибне відчуття. Адже ми робимо те, що самі вважаємо найкращим для наших стосунків, а нерідко буває так, що саме це нашому коханому не так уже й потрібно. Зате потрібно щось зовсім інше, чого ми й не робимо.
Задумайтеся над тим, чого, на Ваш погляд, чекає і хоче від Вас кохана людина. Складіть список тих дій та вчинків, які будуть йому приємні. А тепер розставте їх по місцях у порядку спадання, починаючи з найнеобхіднішого, закінчуючи найменш важливим. Так Ви отримаєте своєрідний посібник до дії, який покаже, що Вам потрібно зробити в першу чергу, а що в другу чергу, щоб покращити свої відносини. Ви також можете виставити собі бали за десятибальною шкалою, що відображають те, наскільки повно Ви на сьогоднішній день виконуєте ці побажання.
До речі, незайвим буде показати цей перелік своєму партнерові. Можливо, він захоче доповнити його, а може й поміняти деякі пункти місцями. І чим менше буде таких змін та доповнень, тим краще Ваше знання свого партнера та його очікувань. Добре, якщо Ваша кохана людина створить для себе такий самий список і буде йому слідувати у своїх діях. Але якщо цього не станеться, не засмучуйтеся. Адже коли Ви самі почнете поводитися по-іншому, то зміниться і Ваш партнер. Так що все у Ваших руках!
Суперечливі очікування та вимоги
Часто те, що ми чекаємо від іншого, погано може поєднуватися в тій людині. Так, успішна бізнес-леді, яка звикла командувати на роботі, навряд чи легко перетвориться на ласкаву кішечку будинку, а підкорювач жіночих сердець ніколи не стане зразковим сім’янином. Але нам здається, що й людина любить, він може змінитися сам і зможе змінити іншого. Так, може, але по-перше, це дуже складно зробити, а по-друге, він має сам цього хотіти. А Ви самі готові кардинально змінитись щоб подобатися своєму партнеру?
А буває і так, що ми хочемо, щоб наш коханий щомиті проявляв таланти Олександра Македонського, а то й просто Мерліна. Ми любимо, щоб у домі були гроші, але не хочемо, щоб наш партнер стільки часу проводив на роботі. Ми хочемо, щоб наша друга половинка завжди чудово виглядала, але не витрачала на себе багато часу, а більше займалася господарством і дітьми. Ми чекаємо, щоб коханий виявляв бурхливу радість від зустрічі з нами, навіть якщо у нього неприємності на роботі. І з роздратуванням помічаємо, як некрасиво витяглося від образи обличчя коханої після наших закидів на її адресу.
Подумайте, наскільки Ваші власні очікування від коханої поєднуються один з одним. Можливо, Ви зможете відмовитися від якихось з них без шкоди для себе і тим самим зменшите внутрішню напругу в парі?
Претензії
Після того, як ми зробили перші дві помилки, ми робимо і третю — починаємо пред’являти своєму партнеру претензії. Адже якщо ми робимо для нашого спільного щастя так багато, а він майже нічого. І якщо ми чекаємо коли ж він, нарешті, стане таким, яким ми хочемо його бачити, то рано чи пізно ми починаємо відчувати справедливе, на наш погляд, обурення. Ми прямо і відверто, а то й у формі поганого настрою та дрібних причіпок, починаємо висловлювати коханій людині, що не так у наших відносинах загалом, і в її поведінці зокрема.
Насправді це, по суті, правильно. Адже, якщо наш партнер не знатиме, що ми чимось незадоволені, він навряд чи зможе щось зробити з цього приводу. Але ось форма, в яку ми надаємо своє незадоволення не залишає нашим відносинам жодного шансу.
Претензії руйнують стосунки!
Адже претензія щодо своєї суті — це звинувачення. А що ми робимо тоді, коли хтось у чомусь нас звинувачує (навіть якщо ми справді винні)? Правильно ми починаємо захищатися. І часто вибираємо як найбільш ефективну форму захисту не виправдання, а звинувачення у відповідь. Ось так і виходить, що замість того, щоб конструктивно обговорити ситуацію і пошукати з неї вихід, ми ініціюємо скандал з усіма наслідками, що з нього випливають.
А чи цього Ви добиваєтеся? Ви хочете зробити Ваші стосунки краще чи просто хочете спустити пару? Якщо друге, то чому Вам просто не підійти і не вдарити свого партнера подушкою по голові? Для Ваших цілей це може бути навіть більш ефективним.
Критика
Це ще один наріжний камінь усіх негараздів у стосунках. Я вже неодноразово говорила про те, що критика здатна отруїти будь-які, навіть найкращі стосунки. Так, всі люди недосконалі, і Ваш партнер не є винятком. Але це Ви вибрали його для себе, а значить повинні навчитися приймати його таким, яким він є, з пивним животиком і огидною звичкою колупатися пальцем у зубах, з довгим носом і незрозумілою пристрастю проводити пів життя в магазинах.
І тільки прийнявши явні або уявні недоліки партнера, Ви отримаєте шанс допомогти йому стати кращим, якщо він сам цього захоче. Повірте, немає жодної людини, яка, відчувши, що її щиро люблять такою, якою вона є, не захоче стати кращою для свого коханого. А от якщо обранець, каже, що любить, але при цьому постійно чимось незадоволений у зовнішності та поведінці іншого, то людина починає сумніватися, а так вже сильно її люблять, як кажуть, і чи варто взагалі щось робити, щоб порадувати свого партнера?
І однією з найбільш руйнівних форм критики, безперечно, є порівняння. Порівнюючи кохану людину з кимось ще й не на її користь, Ви тим самим не лише критикуєте її, а й віддаєте явну перевагу іншому. У такі хвилини людина гостро переживає власну недосконалість і навіть неповноцінність і те, що цими переживаннями вона завдячує саме Вам, явно не змінить Ваші стосунки на краще, а скоріше навпаки.
А якщо Ваша критика прозвучала ще й публічно, то не дивуйтеся, якщо Ваш партнер захоче зробити реверанс у відповідь на Вашу адресу і просвітити оточуючих щодо Ваших прихованих «гідностей». Навіть якщо він так і не зробить, то принаймні більш-менш тривалий період відчуження у ваших відносинах гарантований.
Якщо після спроб зробити ваші стосунки щасливими, все залишається на своїх місцях, то краще довірити цю справу професіоналам.
На своїх консультаціях я допомагаю моїм клієнтам розібратися, що саме є перешкодою для того, щоб їх стосунки були щасливими.
По посиланню нижче можете дізнатися більше про мене і мої методи роботи.