Що треба знати про наднирники?
Що потрібно знати про надниркові залози? Наднирники — це ендокринна залоза, розташована над верхньою частиною нирок. Вони грають важливу функцію в регуляції обміну речовин і завжди готові випустити кортизол, коли ми знаходимося в стані стресу або нам загрожує небезпека. Кортизол також відомий як гормон, що виділяється в нашому організмі, коли ми в стані «Біжи або бийся». Коріння будь-якої гормональної проблеми криється в дисрегуляції наднирників. Дуже важливо зрозуміти це, тому що відновлення гормонального балансу починається з відновлення рівня кортизолу, що означає лікування надниркових залоз, навіть якщо ви занадто виснажені, щоб зробити це. Іншого шляху просто немає.
Симптоми, які вказують на збій роботи і необхідність відновлення наднирників
Чи спостерігали ви у себе такі симптоми за останні 6 місяців?
- Відчуття постійного поспіху і гонки при виконанні справ.
- Почуття втоми і напруженості. Наприклад, коли ви хочете спати, але не в змозі розслабитися і заснути. відчуваєте проблеми зі сном, постійно прокидаєтеся серед ночі.
- Відчуваєте почуття тривоги і нервозності — ви не в змозі перестати хвилюватися про речі і події, які ви не можете контролювати.
- Ви часто зривається і кричите — вас швидко вивести зі стану рівноваги.
- Забудькуватість і постійне відволікання під час виконання якоїсь роботи, особливо під тиском.
- Тяга до солодкого — після кожного прийому їжі вам чогось не вистачає, зазвичай шоколаду.
- Збільшення обсягів талії, більш ніж 88 см. (Поява жиру навколо живота — НЕ відчуття здуття).
- Такі проблеми зі шкірою, як екзема або її стоншення (як фізіологічного, так і психологічного характеру).
- Втрата кісткової маси (можливо, ваш лікар вам поставив діагноз остеопороз або остеопенія).
- Підвищений артеріальний тиск або прискорене серцебиття. Високий рівень цукру в крові (стан передіабета або діабет, а також резистентність до інсуліну). Якщо ви спостерігаєте у себе від трьох до п’яти симптомів, то з великою ймовірністю робота ваших наднирників порушена. Я рекомендую здати аналіз сечі або слини. Зверніть увагу, що дані симптоми вказують на підвищений рівень кортизолу. З віком клітини стають більш стійкими до кортизолу, що підвищує рівень сироватки і може бути асоційоване зі зниженням кортизолу в ваших клітинах. Подібний дисбаланс в крові і в клітинах вашого організму свідчить про вашу втому (низький кортизол) і при цьому напругу (високий кортизол). Не варто забувати, що система, яка контролює функцію надниркових залоз, яку я називаю «гіпоталамус-гіпофіз-надниркова-щитовидна- вісь», складна, але мудра. Якщо ви підозрюєте або впевнені, що у вас є проблеми з наднирковими залозами, зверніться до фахівця функціональної медицини, щоб навчитися працювати з вродженим інтелектом вашого тіла.
Стрес і наднирники
Продукти харчування, які слід виключити з раціону
Головне, що необхідно зробити для відновлення роботи наднирників — це зменшити кількість стресу у вашому житті і навчитися правильно вести себе в стресових ситуаціях.
Стрес також викликає вживання певних продуктів харчування і деякі наші звички.
- Кофеїн підвищує кортизол і знижує чутливість до інсуліну в клітинах. Багато людей, включаючи мене, генетично схильні до повільного метаболізму кофеїну. Я намагаюся вживати не більше 200 мг. кофеїну в день (в ідеалі краще взагалі не пити напої з кофеїном), щоб уникнути безсоння. Сон — важлива складова в лікуванні наднирників. Під час сну відбувається процес їх відновлення. У ньому можна виділити початок, середину і кінець. І якщо ви пропустити один з цих етапів, пізніше це проявиться у вигляді різних симптомів.
- Цукор і штучні підсолоджувачі При вживанні солодких продуктів відбуваються різкі скачки цукру в крові, які посилюються при збої роботи наднирників. Зв’язок між цукром і кортізолом відбуваєтьсяу двох напрямках: стрес підвищує рівень кортизолу, а кортизол підвищує рівень цукру в крові — це спритний трюк нашого організму. Через взаємозв’язок кортизолу і рівня цукру в крові можна потрапити в порочне коло проблем з цукром і залозами, якщо ви не дотримуєтеся дієти, багатої білками, здоровими жирами і клітковиною, що допомагає стабілізувати рівень цукру в крові.
- Непереносимість харчових продуктів, включаючи клейковину, молочні продукти і сою. Вживання продуктів-алергенів також викликає стрес у вашому організмі. Іронія в тому, що продукти, що входять в цей список, викликають звикання, так що буде потрібно залізна воля, щоб виключити їх зі свого раціону. Це не та ситуація, в якій помірність є вашим другом. Якщо ви не впевнені, які продукти не переносить ваш організм, спробуйте елімінаційну дієту(дієту виключення) або здайте аналізи на харчові алергени. Однак це далеко не повний список. Потрібно мати на увазі й інші фактори, що впливають на роботу надниркових залоз. Наприклад, дієта з низьким вмістом вуглеводів може підвищити ваш рівень кортизолу і перезавантажити наднирники. Алкоголь, цвіль, ненависна робота або нещасне заміжжя … Це тема вже окремої статті.
Продукти харчування для відновлення функцій надниркових залоз
- Їжте органічні натуральні продукти, багаті білком у правильній для вас дозі. Це означає не надто багато і не занадто мало. Для більшості жінок норма білка становить 20-30 грамів на один прийом їжі, в день — від 75 до 100 грамів. Людям, які ведуть більш активний спосіб життя, необхідно більше білка.
- Додайте маку перуанську в ваш напій Зазвичай жінки з низьким лібідо і підвищеною тривожністю часто говорять, що, додавши 1-2 чайні ложки порошку маки в ранковий протеїновий коктейль, їх самопочуття поліпшується. Порошок маки є природним адаптогеном, що допомагає боротися з тривогою, депресією, низьким рівнем статевого потягу, порушеннями сну. Якщо перевищити рекомендовану дозу, підвищиться чутливість грудей. Для стабілізації рівня кортизолу в крові можна також приймати Ашваганда — популярний індійський адаптоген.
- Введіть корисні жири в ваш щоденний раціон. У моєму меню можна знайти рибу холодних морів, лосось і палтус, кокосове масло, багате триглицеридами середнього ланцюга, які не вимагають їх обробки жовчним міхуром, а також гіркий шоколад, багатий на мононенасичені жири, необхідними для роботи мозку і впливають на кортизол. Багато років моя знайома боролася з дисрегуляцієй роботи наднирників зокрема ще й тому, що не вивчала це в медичній школі і думала, що відсутність енергії було пов’язано з її моральним настроєм. Не допустіть, щоб подібне трапилося з вами. Вивчіть біологічні симптоми, починаючи з проблем з залозами, так як саме вони, як показує її практика, є головною причиною майже будь-якого гормонального дисбалансу.
Запрошую вас на свої консультації по психології онлайн в Івано — Франківську, після яких ви зможете знизити до мінімуму вашу реакцію на стрес і жити в гармонії з собою.
Щоб записатися на консультацію, натисніть кнопку нижче.
Більше про мене можете дізнатися по посиланню нижче.